XI Debata Oksfordzka

dsc_0485-smile„Gdzie są granice wolności?” – pod takim hasłem odbyła się XI już Debata Oksfordzka w Kuźni Raciborskiej.

Jak co roku zorganizowana została przez Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej i jak zwykle odbyła się na deskach MOKSiR w Kuźni Raciborskiej. Jak też łatwo się domyślić, tradycyjnie gościły na niej znane postacie polskiej sceny politycznej i lokalni działacze samorządowi. Jak zawsze zebrała też bardzo dobre recenzje …

Ale tym razem było kilka niecodziennych wątków.

Po raz pierwszy w organizacji tej wyjątkowej uroczystości pomagali wychowankowie i opiekunowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej. Przygotowali oni piękną dekorację i bardzo poruszającą prezentację multimedialną na temat wolności (Weronika Bronowska).

Po raz pierwszy również nasza debata została objęta honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (ścisły związek z tematyką prezydenckiej akcji „Młodzi dla wolności”). Z tej okazji gimnazjaliści przygotowali także serię wywiadów ze znanymi mieszkańcami naszej gminy – oczywiście na temat ich wizji wolności oraz jej granic.

Było także niecodzienne spotkanie z premierem Jerzym Buzkiem. Co prawda bywał on już wcześniej na debatach w Kuźni Raciborskiej, ale nigdy w takim charakterze – tym razem przesłał nam pozdrowienia wprost z Brukseli, specjalnie dla nas nagrywając wypowiedź na temat wolności i jej roli w demokratycznej Europie. Osobiście reprezentował pana Buzka dyrektor jego biura poselskiego, pan Henryk Kretek.

Zaszczycił nas także obecnością i wystąpieniem w dyskusji senator RP, wiceminister Rozwoju Regionalnego, pan Adam Ździebło.

Z ramienia samorządu powiatowego przybył do nas i zabrał głos w debacie wicestarosta raciborski, pan Andrzej Chroboczek.

Oprócz tego zjawili się nasi stali sympatycy: pani burmistrz Rita Serafin, proboszcz Andrzej Pytlik, pan Jan Kluska oraz przedstawiciele gminnych placówek oświatowych i władz samorządowych.

Celem debaty było znalezienie odpowiedzi na pytanie czy wolność można ograniczać w imię bezpieczeństwa. W debacie wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum w ZSO: Ewa Zielonka, Angelika Nowak, Jessica Widuch, Natalia Smyka, Monika Harasim, Natalia Brzeźniak, Klaudia Kowalska, Roksana Płaczek, Sandra Kłos, Martyna Nowak, Edyta Pytlik oraz Marcin Masłowski. Marszałkiem debaty był Mateusz Czogała, a sekretarzem Roksana Burda.

Po zakończeniu dyskusji odbyło się oczywiście głosowanie. Wykazało ono, że większość widzów popiera tezę, iż wolność musi mieć pewne granice wyznaczone np. przez prawo, nakazy religijne, czy też umowę społeczną.

Po zakończeniu głosowania rozpoczęła się część artystyczna. Tutaj gwiazdą była Natalia Sroka śpiewająca do akompaniamentu Angeliki Nowak, Kajetana Płachciaka i Kuby Kasiaka. Pięknie zaśpiewała również Małgosia Sielska. Duże owacje zebrał też skecz pt. „FREE DOM, czyli wolność inaczej” przygotowany przez Pawła Hallasa (ojciec- luzak) i Michała Mroza (syn- luzak).

Całość uroczystości podsumowała i zakończyła pani dyrektor ZSO w Kuźni Raciborskiej, Kinga Apollo.

Organizacją całości imprezy zajęła się grupa nauczycieli ZSO: Sabina Chroboczek- Wierzchowska, Edyta Procek, Kazimierz Szczepanik oraz Arkadiusz Mróz, ale włączyli się aktywnie również inni nauczyciele i pracownicy ZSO. Dziękujemy im wszystkim za to, że o Kuźni znowu było głośno i to w jak najlepszym tego słowa znaczeniu!

 

Komentarze nieaktywne