W stronę gwiazd

30 października uczniowie klas gimnazjalnych wraz z opiekunami uczestniczyli
w ciekawej wycieczce do Multikina w Rybniku. Jednak celem tego wyjazdu nie było zobaczenie kolejnego filmu, ale wysłuchanie wspaniałych opowieści o wszechświecie, wzbogaconych niepowtarzalnym materiałem multimedialnym, który było można podziwiać na dużym ekranie. gwiazdy
Nasza młodzież uczestniczyła w I części cyklu „Spotkania z astronomią” pt. „Gwiazdy”.
Program rozpoczął się od pokazania różnicy między niebem widocznym z miasta, a niebem widocznym poza zasięgiem świateł miejskich, które zanieczyszczają nam niebo w trakcie obserwacji. Następnie szukaliśmy gwiazdy polarnej na nocnym niebie i omawialiśmy znaczenie tej gwiazdy dla rozwoju ludzkości. Kolejnym punktem była obserwacja galaktyki Andromedy. Była mowa o początkach i rozwoju astronomii, pojawieniu się teleskopu Hookera. Wytyczaliśmy odległości miedzy obiektami w wszechświecie w jednostkach światła. I w końcu najważniejsze, w jaki sposób gwiazdy świecą i ile energii produkują. Porównywaliśmy reakcję termojądrową zachodzącą w gwieździe z bombą wodorową zdetonowaną na ziemi. Na koniec prelegent wyjaśniał, ile energii można by  uzyskać z jednej kropli wody podczas reakcji termojądrowej…
W trakcie wykładu autor zadawał ciekawe pytania, z którymi bardzo dobrze poradziła sobie nasza uczennica Natalia Nienartowicz, za co otrzymywała gromkie brawa. Gratulujemy wiedzy!!!
Podczas przerwy można było porozmawiać z prowadzącym i zadać nurtujące uczniów pytania.
Po przerwie zobaczyliśmy zdjęcia z wyprawy do Meksyku z 1994 roku, której celem było całkowite zaćmienie Słońca.gwiazdy2

„Spotkania z astronomią” to autorski 6-cio częściowy cykl multimedialnych prelekcji prowadzonych osobiście przez autora, którym jest pan Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki
i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
P.S. Jeżeli interesujesz się astronomią i chciałbyś posłuchać ciekawych opowieści to zapraszam na kolejny wyjazd!!!
Terminy i tematy kolejnych spotkań znajdziecie na stronie www.spotkania.astronom.pl .
p. Karina Langer

Komentarze nieaktywne