Szkoła partnerska

Strona szkoły w Odry:http://www.komenska.com/

Społeczności partnerskich gmin: Odry i Kuźni Raciborskiej łączy wieloletnia współpraca samorządu, rzeka Odra i partnerstwo szkół.

130217_spotkanie_w_szkole_2

Odry to ponad 7 tys. miasto w kraju morawsko-śląskim, na terenie republiki Czeskiej. Pierwsze, w górnym biegu jednej z najbardziej znaczących europejskich rzek – Odry. To nieopodal miasteczka biją jej źródła. Miasto Odry, nad rzeka Odrą – to malownicze miasteczko położone w Kotlinie Oderskiej, otoczone jest zalesionymi zboczami Niskich Jeseników. Otwiera się na południowy wschód Bramy Morawskiej, gdzie wiódł dawny szlak handlowy i bitewny od rzeki Morawy przez dolinę Odry do Polski, w stronę Kuźni Raciborskiej…

Základní Škola Odry to odpowiednik naszej dawnej, 8 klasowej „podstawówki”. Nauka podzielona jest tu na 2 stopnie: od klasy I do IV oraz od V do IX. Naukę rozpoczynają tu obowiązkowo 6-latki.

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej i Základní Škola Odry współpracują od niemal 15 lat. Współpraca ta sięga 2000r. roku, kiedy to wspólnie realizowaliśmy projekt European Youth and Culture. Współpraca ta realizowana jest na poziomie uczniów, z różnych grup wiekowych, ale też na poziomie dyrekcji, grona pedagogicznego oraz pracowników administracji partnerskich szkół. Realizowana jest ona poprzez organizację kilku przedsięwzięć w skali roku. Jest to m.in. organizacja turniejów piłkarskich, w miesiącu lutym oraz czerwcu /Turniej Talentów Piłkarskich/, warsztaty dla nauczycieli /Spotkanie Słowiańskich Nauczycieli/. Czterokrotnie wspólnie przygotowaliśmy aplikacje o pozyskanie środków unijnych, uzyskując granty na organizację obozów sportowych, kajakowo-rowerowego oraz narciarsko-rowerowego. W akcjach tych uczestniczyło łącznie ponad 300 osób. Wzajemne partnerstwo pozwala dzieciom i nauczycielom nawiązać znajomości i przyjaźnie. Pozwala dzieciom i młodzieży korzystać z dobrodziejstw świata sportu i turystyki, jednak przede wszystkim promować walory turystyczne rejonu pogranicza polsko- czeskiego.