Poranek z okazji Dnia Niepodległości

Ten dzień to nasze wielkie narodowe święto. Rodzice nie idą wtedy do pracy, zamknięte są szkoły i urzędy. A w telewizji cały czas mówi się o rocznicy odzyskania niepodległości.  Tylko co to właściwie znaczy? Co takiego zdarzyło się kiedyś w tym dniu, że do dziś powinniśmy o tym pamiętać?  Na te pytania uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą chcieli odpowiedzieć prezentując  młodszym kolegom i koleżankom poranek z okazji święta 11 listopada. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że niepodległość to po prostu wolność, niezależność jednego państwa od innych. Dzisiaj Polska jest krajem niepodległym, jednak nie zawsze tak było. Chłopcy wcielili się w ułańskich bohaterów, którzy żegnali swoje ukochane dziewczyny idąc na „wojenkę” za wolność ojczyzny. Towarzyszyły im własnoręcznie „zrobione Kasztanki”-  koniki, które były wiernymi druhami dzielnych legionistów. Dziewczyny w ludowych strojach opłakiwały swoich „chłopców malowanych”, dodając im otuchy chóralnym śpiewem. Usłyszeliśmy m.in. hymn Legionów Polskich – „My, Pierwsza Brygada”, a także inne legionowe pieśni „Ułani, ulani”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani”. Na koniec wszyscy w odpowiedniej postawie odśpiewali polski hymn narodowy.

Legiony składały się  z brygad, spośród których najsłynniejsza była właśnie Pierwsza Brygada. W naszej rzeczywistości taką brygadę stworzyli uczniowie klasy III b prezentując swoją  postawą patriotów uczących się i dbających o dobre imię ojczyzny.

O tym ważnym dniu nie zapomnieli także uczniowie klas IV-VI. W czasie krótkiego poranka, przygotowanego przez pana Wojtka Gdesza, obejrzeli film poświęcony ważnym wydarzeniom z historii Polski, wysłuchali patriotycznych utworów i poznali długą i niełatwą drogę naszej ojczyzny do wolności.

Komentarze nieaktywne