Polsko- czeskie spotkanie w kuźniańskiej podstawówce

Choć trwają ferie i uczniowie wypoczywają, to w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej planuje się, jak mogliby ciekawie spędzić czas z czeskimi kolegami.

15 lutego na zaproszenie Dyrekcji gościła w szkole delegacja z partnerskiego miasta Odry w Czechach, które reprezentowali Dyrektorzy tamtejszej placówki oraz przedstawiciel władz samorządowych z Odry. Po wspólnym śniadaniu z udziałem Burmistrza Kuźni Raciborskiej Pani Rity Serafin zwiedzano szkołę, szczególnie podziwiano wyremontowaną halę sportową i nowe boisko „Orlik” z jego zapleczem. Goście byli pod dużym wrażeniem tych inwestycji. Wstępnie zaplanowano ich przyjazd na rozgrywki podczas uroczystego otwarcia „Orlika”. Wspólne mecze to już kilkuletnia tradycja obu szkół.

Później nastąpiło robocze spotkanie w celu przystąpienia do realizacji wspólnego projektu finansowanego w ramach rozwoju Euroregionu i współpracy przygranicznej. Czesi chcą w przyszłości zaprosić naszych uczniów na tygodniowy obóz narciarski. Sami zaś chętnie przyjadą na obóz rowerowy i wycieczki po pięknych kuźniańskich lasach. Na spotkaniu ustalono konkretne grupy docelowe i ogólnie zaplanowano udział w projekcie. Teraz przed dyrekcjami szkół z Polski i Czech dużo pracy związanej z opracowaniem budżetu, zdobyciem funduszy i dokładnym zaplanowaniem pobytu. Ale, jeśli się uda rówieśnicy z Kuźni i z Odry będą mogli poznawać atrakcje turystyczne regionów, nawiązywać przyjaźnie i poszerzać horyzonty.

B.Z.

Komentarze nieaktywne